automoto.ee foorumid

Täisversioon: Tööriistadest
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Ca 100 lõiget 10mm armatuurterast lõikab Makita ühe 5ah akuga. Kui ühe jutiga lõigata. Enamus juhtudel on seega piisav. Ehituse peal jäi kaabli vedamine igatahes oluliselt harvemaks kui sai akuga lõikaja ligi võetud. Lihvimiseks pigem jääb lahjaks.
Mina olen viimase 5 aasta jooksul vist paar korda otsinud juhtmega relaka välja, seda siis paksema raua lõikamiseks või suuremaks harjamiseks. Teine akutööriist mis on juhtmega variandi pea täielikult välja vahetanud on ketassaag, ei kujutaks sellele juhtme vedamist ettegi.
Kõik sõltub....keerlevate ketaste läbimõõdust!!!! Akuga asjad on tegijad TEATUD suuruseni, edasi pole nendega suurt "midagi" teha. Kaks asja: kaal ja hind läheb käest, kui need peaks seina vooluga sama võimsust näitama. Sama mis akudega paksusmasinat soovida Smile Ma just lasin Sõbral suure Makita 220V ja 210mm kettaga 1,8kW ketassae osta, 199€ oli Espakis superpakkumine 2 nädalat tagasi. Sellega kannatab saagida. Sama võimekusega 40V või Milwi maksaks 4-5 korda rohkem! Muidugi need saevad nagu unistus ja on ka 10+ senti läbi saagivad isendid olemas - kõik tõsi. Aga hind läheb ikka väga käest. 

Sama ka kõigi muude saagidega  Cool Ja sama ka  230 mm kettaga rellakatega. Kuumustaluvusega 2,2kW asi maksab 130-180 eurot, 2X18V akuga isend toorikuna 330eurot. Kolmas tööriist on höövel, sestap see paksusmasina teema. Igal tootjal on heal juhul 1-2 höövlit ja need on jõhkrad akutühjendajad Big Grin Jälle 10-12tuhat rpm pöörlev mass + takistus! Kuni 8,4 senti on neid olemas ja katusel on sellisega hea toimetada. Mul 8,2senti ja 11000rpm, teeb ilusat tööd küll aga ka suur aku saab uskumatu kiirusega tühjaks Big Grin 
Ja siis tulevad miiusaed aga generaator + pärisasi kokku on ikkagi odavam! Ja sellega ehitad karkassmaja ka... Reaalne kogemus, jälle Wink 

Kuna teema on auto restaureerimsiest, siis ILMA elektrita ei tee midagi ja kui juba on elekter olemas, siis pole akuasjad peale paari lihtsa ja odava trelli ning kärri/mutrikeeraja obligatoorsed! Ja kuna üldiselt on ka õhk elik kompressor obligatorone, siis kas õhunarre või akunarre? Hind on neil sama. Muidugi, oled seda proovinud, siis muud ei taha aga hind? Odavad on aga nõrgad õhuga võrreldes ja 1/2 on raske leida, suuremad on 3/8 ja lihtsamad 1/4.   
Mutrikeerajad sama keiss. Akukad on Tegijad ja "mõistlikute Nm'teni absoluutses konkurentsis ja pigem ees. Jõudes 1000 Nm juurde, kus õhu"püssid" maksavad 300-400 eurot, siis akukate hinnad on keredena seal üle. Teine häda: 40V elukas läheb juna 3/8 peale ehk jälle uued otsikud. 1/2 kinnitusega 40V jääb kinnikeeramisel aga alla 1000 Nm. 

Tegelikult on kuramuse keeruline Big Grin Akuasjad on ägedad aga kallid. Samas ilma 220/400 voldita ikkagi ka ei saa. Kasvõi selleks et neidsamu akusid laadida... Lõpuks ongi jälle neli süsteemi ehk tava+tööstusvool, akud ja õhk.
Mulle meeldib just see, et mu akurelakas on üsna väike ja kompaktne - kruustangide vahel olevat tollist raudpulka saab tükeldada viie eri riistaga, aga kuskil kereõnaruses asuva riigivaenlasest kinniroostetanud poldi maha kaksamisel on iga millimeeter arvel, kulunud aeg samas ei ole niiväga arvel. Vahel olen isegi pannud sinna pooleteistampertunnise aku alla, et tegutsemisruumi juurde saada, pikalt see pidu ei kesta, aga tegu saab tehtud.

Anoh eks igaühel oma tööd, masinad ja lähenemised.
Akutööriistu maksimaalsete vajaduste järgi valides võib eelarve lõhki ajada küll jah, keskmise hinnaklassi aku relakas ja aku ketassaag katavad ära 95% vajadustest, minul on nende ülejäänud 5% jaoks hiinakad juhtmega tööriistad. Kui iga päev vahvärk karkass maju ehitada siis võib jah akuriist lahjaks jääda aga "normaalse" tänapäeva ehituse juures 50x100 või 50x150 materjali tükeldamiseks kõlbab väga hästi.
Aga oskab keegi paugutada põhjuse,et miks järjest lähevad relaka ankruvõllid?Harjad sees korralikud ja põhimõtteliselt korraga 3 tk need GA5030R
(18-08-2023, 14:05 PM)muska71 Kirjutas: [ -> ]Aga oskab keegi paugutada põhjuse,et miks järjest lähevad relaka ankruvõllid?Harjad sees korralikud ja põhimõtteliselt korraga 3 tk need GA5030R
Lõikad kivi? Kivitolm kulutab mähisel laki maha.
muska71 Kirjutas:Aga oskab keegi paugutada põhjuse,et miks järjest lähevad relaka ankruvõllid?Harjad sees korralikud ja põhimõtteliselt korraga 3 tk need GA5030R
Mis selle ankru võlliga siis juhtub - kõverduvad, murduvad?
(18-08-2023, 16:59 PM)Walter Kirjutas: [ -> ]
muska71 Kirjutas:Aga oskab keegi paugutada põhjuse,et miks järjest lähevad relaka ankruvõllid?Harjad sees korralikud ja põhimõtteliselt korraga 3 tk need GA5030R
Mis selle ankru võlliga siis juhtub - kõverduvad, murduvad?
Mis asi on (ankru võlliga)-kas rootor või on mingi teist-tundmatut tüüpi masin?
Kahetsen et akurelakat ei võtnud põõreteregulaatoriga. metabol 3 aastat garantii ka, eks näis millal jälle otsab annab ja pean uue relaka poole vaatama. 
Aga töökojas võiks tõesti olla juhtmega relakas, taluhoovis pigem akurelakas. Huvitav on see, et need paar korda aastas kui paksema rauaga tegelen ja otsin välja juhtmega relaka siis kaalujaotus juhtmega relakal hoopis teistmoodi ja nagu ei oskaksi käes hoida juhtmega relakat
(18-08-2023, 16:59 PM)Walter Kirjutas: [ -> ]
muska71 Kirjutas:Aga oskab keegi paugutada põhjuse,et miks järjest lähevad relaka ankruvõllid?Harjad sees korralikud ja põhimõtteliselt korraga 3 tk need GA5030R
Mis selle ankru võlliga siis juhtub - kõverduvad, murduvad?
See ala kus harjad töötavad,need lamellid lähevad tuksi ja hakkab propp propp propp tegema ja toss väljas.Tõsi vahel tuleb ka vähesel määral kivi lõigata kus suure relaga ei saa.Kivi lõikuseks on muidu saag olemas.
Mul oli kunagi üks vene el. drell mis sõi samamoodi ankruid kuna mähised küpsesid läbi. Järjekordse jupi järele minnes soovitas remondimees harjad otsast perioodiliselt tasapinda lihvida kuna tehasepoolse tüüpveana olid sel harjad kollektori jaoks liiga laiad projekteeritud ning seetõttu kärtsutas mähiseid läbi. Hari ei tohtivat korraga kolme lamelliga kokku puutuda - kui tõene see väide on ei oska kommenteerida. Igatahes peale seda soovitust ma uusi ankruid enam ei vajanud.
Veidi tavapärasest rohkem relakaga lõikamist olnud ja tähelepanek, mis tekitab küsimusi:
Kui 125mm lõikekettad kahanevad nagu võitükk tulisel pannil, kas on põhjuseks:
a) nad on seda alati teinud, aga vanasti oli rohi rohelisem ja viin kangem ja naised ilusamad ja relakakettad ei kulunud.
b) kettad ongi pehmemad ja kuluvamad kui vanasti
c) akurelakas pöörleb aeglasemalt ja see põhjustab ketta kiiremat kulumist.
d) muu

Lõigatav materjal eri paksustes plekk. Ketas terasele mõeldud.
Kõige tähtsam, mis ketastest on jutt? Vene omad landasidki laiali, nigu jahu.
Mul Stokkeri 1mm kettad, ostsin 50se paki, lõikamist on palju, aga olen alles teise ketta kallal Big Grin
Niiskus avaldab ka mõju ketaste püsivusele.
(30-08-2023, 15:32 PM)Telc Kirjutas: [ -> ]c) akurelakas pöörleb aeglasemalt ja see põhjustab ketta kiiremat kulumist.
d) muu

Lõigatav materjal eri paksustes plekk. Ketas terasele mõeldud.

Madalamad pöörded on kindel põhjus kiiremaks kulumiseks, kontrollitud.
Pleki lõikamisel on tehnoloogia väga oluline. Kõige tähtsam on ketta plekist läbiminekut võimalikult kaugele lükata, sealt saab ketaste kulu kordades vähendada. Väga õhukese materjali puhul ei õnnestu, sel juhul peab liikuma ketta pöörlemissuunas! Niiöelda vastukarva liikudes on taas kulumine kordi kiirem.

EDIT: siin ka ühe tõsise mehe tehtud test:

https://www.youtube.com/watch?v=hid9bDnS...ex=3&t=30s
Eri tootjate ketastel on ka meeletu vahe, paraku selleks hetkeks, kui pähe tuleb lõpuni kulunud ketta pealt vaadata, mis tootja oma see oli (ükskõik, kas emotsiooniga "küll pidas kaua vastu" või "seda küll enam ei osta"), on kogu vastav informatsioon juba tolmuna põrandal Big Grin Kuna vahe ei tundu eriti sõltuvat ketta hinnast või tootja tuntusest, siis olen ka täitsa valmis uskuma, et lihtsalt mõne tehnoloogia klapib konkreetselt minu materjalide ja töövõtetega paremini.

Põhiasi on osta kettaid soliidsetest kohtadest, need aeguvad kehvades hoiutingimustes ära ja võivad lausa tükkideks lennata. Anoh see on ka muidugi "hea" soovitus, et osta Stokkeri ketas, kiirelt näpuga kokku lugedes müüvad nad 14 eri tootja kettaid Smile
need ongi need vene omad, mis laiali lendavad, nigu põhk Big Grin
vene värki ei ole praegu üldse ilus kasutada Rolleyes
(30-08-2023, 22:49 PM)jaan mmc Kirjutas: [ -> ]Lõike ketastest proovi Luga Abrasivi, mu meelest üle keskmise asjad nii efektiivsuselt kui kulumise mõttes.

Millist mudelit kiidad? Mul ühed millimeetrised säärast kleepsu kandvad asjad eriti ei kulunud, aga ei lõiganud ka. Nigut kummi jooksutaks, ainult suitsema ei hakanud.

Praegu on peal miskised Stokkeri päevapakkumisest ostetud Metabo kirjaga kettad, need on hääd. Omalt poolt lisaks kiidan Pureva kirjaga asju - hammustavad isukalt ja kuluvad vastuvõetava kiirusega.  Tõsi, nende hankimiseks peab teatavat trajektoori liikuma või veebipoodlema.