automoto.ee foorumid

Täisversioon: Metsategu ja -vedu. ATVd, ruunad ja russid
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Härrased ärge unustage soisete Eesti piirkondade turbakuure, kui juba puukuurinduseks ja arhitektuurilooks läheb Smile
Meil seal lõigati turbapätse kütteks, millised kuivasid osaliselt aunas, osaliselt rabaäärsetes turbakuurides ja osalt kodustes turbakuurides.
Turbalõikuse sai kiiremini kaelast ära kui käsisaega lepa lõikuse. Juhtus ka vihmaseid suvesid, kus rappa asja polnud. Harilik labidas, L -kujuline turbalabidas, seljakott, mille poole ruumi võtsid varu katuselaastud, selga, mäest alla. Labidaga pealmine läbikasvanud kiht eelmise aasta auku. Ja siis hakkas peale. L -labida vajutad varre alguseni turbasse, tõstad poolviltu üles, keerad heina peale tühjaks, järgmine. Teise ja kolmanda kihi viskasid juba üle selja üles. Rohkemat meie turbakiht välja ei annud. Abilised-lapsed ladusid turbad väljale auna. Esimene ring 5-6tk maha, sellele ühega vähem ring, jälle vähemaga ring. Tippu kolm kõrvu. Paari nädala pärast ümberladumine et ka alumised tuult saaksid.  Juba turbaküünile lähemale ja suuremasse auna. Veel paar nädalat, küüni katus lappida ja ja turvas katusealla. Talvel reele karsu peale ja turvas hobusega koju.
(06-02-2020, 21:57 PM)pen.skar Kirjutas: [ -> ]Turbalõikuse sai kiiremini kaelast ära kui käsisaega lepa lõikuse. Juhtus ka vihmaseid suvesid, kus rappa asja polnud. Harilik labidas, L -kujuline turbalabidas, seljakott, mille poole ruumi võtsid varu katuselaastud, selga, mäest alla. Labidaga pealmine läbikasvanud kiht eelmise aasta auku. Ja siis hakkas peale. L -labida vajutad varre alguseni turbasse, tõstad poolviltu üles, keerad heina peale tühjaks, järgmine. Teise ja kolmanda kihi viskasid juba üle selja üles. Rohkemat meie turbakiht välja ei annud. Abilised-lapsed ladusid turbad väljale auna. Esimene ring 5-6tk maha, sellele ühega vähem ring, jälle vähemaga ring. Tippu kolm kõrvu. Paari nädala pärast ümberladumine et ka alumised tuult saaksid.  Juba turbaküünile lähemale ja suuremasse auna. Veel paar nädalat, küüni katus lappida ja ja turvas katusealla. Talvel reele karsu peale ja turvas hobusega koju.
Mägieestlastele tundmatu teema aga küsimus sõnast karsu, seda meil ei tunta, mida tähendab?
Voi olla timä, a ma voi ka essü - https://www.eki.ee/dict/ems/index.cgi?Q=karss1
Meie kandis oli karsu tööree muutmiseks sõidureeks pealetõstetav selja-küljetugi. hoidis ka kaupa koos.
(07-02-2020, 11:14 AM)pen.skar Kirjutas: [ -> ]Meie kandis oli karsu tööree muutmiseks sõidureeks pealetõstetav selja-küljetugi. hoidis ka kaupa koos.
Tänan, mul ei tule meelde kuda meil seda kutsuti, igatahes mitte  nii.
(07-02-2020, 12:20 PM)honkomees Kirjutas: [ -> ]
(07-02-2020, 11:14 AM)pen.skar Kirjutas: [ -> ]Meie kandis oli karsu tööree muutmiseks sõidureeks pealetõstetav selja-küljetugi. hoidis ka kaupa koos.
Tänan, mul ei tule meelde kuda meil seda kutsuti, igatahes mitte  nii.

Tänan minagi! Meil Türil kutsuti Karsi hoopis Andruseks, aga ta läks juba ammu Soome elama. Kuidas teda seal kutsutakse, seda ma ei tea. President millalgi kutsus teda küll Türile tagasi, aga ega ta rumal ei ole...

https://fi.linkedin.com/in/andrus-kars-380ab9a2
Sai ka siis mõtsa manu vähe käidud, peamiselt sihtidelt tuulemurdu eemaldamas.  Kuna see talv traktoriga soopeale asja pole siis sai atvga toimetatud, ega juurde ei lõika aga need mis juba pikali saab kenasti välja toodud. Käru balansiiridega IKH toodang ja vedur ise hiina CF 800 V2 mootoriga.

Vanast harjumusest oli ka mootorsaag kaasas igaks juhuks aga aeg on sealmaal kus kõik saab tegelikult akusaega tehtud. Saeks Milwaukee koos 12Ah ja 9Ah akudega.   Kuna kõik muud tööriistad on mul punased siis sai ka saag samast margist võetud ja väga rahul omadega. Toimetad vaikselt ja kuulad linnulaulu. 


[Pilt: 01123252811b29c.jpg]

[Pilt: 01123252794f58c.jpg]

[Pilt: 01123252833db2f.jpg]

[Pilt: 011232527756615.jpg]

[Pilt: 011232527304a5a.jpg]

Kõik see hunnik tükeldatud ja laasitud ühe 9Ah akuga...  

[Pilt: 011232527545e3e.jpg]

[Pilt: 0112325289ee7be.jpg]
[Pilt: fdaa655783d77d527f55dd3dfd68e78c.jpg]
Ma ehitasin üsna soises piirkonnas jahimaja ja suure traktoriga kippus ära uppima. Materjalide veoks sai murutraktor ostetud (Tundub nagu loll mõte)

Aga suuremad rattad ja peerless 820 tagasild millel tollised veovõllid.

Veab ennast läbi soo kust isegi jala läbi ei pääse, kinni jääd, siis tõstad lihtsalt välja ja põristad edasi Big Grin

[Pilt: 20200321-140208.jpg]
(25-03-2020, 10:16 AM)Mihkus Kirjutas: [ -> ]Ma ehitasin üsna soises piirkonnas jahimaja ja suure traktoriga kippus ära uppima. Materjalide veoks sai murutraktor ostetud (Tundub nagu loll mõte)
Aga suuremad rattad ja peerless 820 tagasild millel tollised veovõllid.
Veab ennast läbi soo kust isegi jala läbi ei pääse, kinni jääd, siis tõstad lihtsalt välja ja põristad edasi  Big Grin
Üldse ei tundu loll mõte! Väga hea mõte sest murukas suudab täiesti arutuid koormaid vedada oma jõu poolest. Kui käru ka veel laiade või kõrgete ratastega teha, saab täitsa asja. Eriti kasulik on suur ratas, mis veereb kergemalt. Ma vahetasin oma kärul klassikalise nõuka põllutehnika 10-tolli pealt 13-tollise täiskõrge vana piikrehvi peale ja traktor tänab kergema vedamise eest. Vana velg on Mosse oma sisse keevitatud.  Kusagil maal on optimaalne mõõtkava, kus toetuspinna suurendamine kas laiuse või ratta läbimõõdu või mõlema suurendamisega on efektiivne. Kindlasti ei ole mõistlik väikest ja väga laia panna, IGA käbi on ka tuntav takistus. Samas pole ka "meesteka" ratastest kasu Wink pehmel maal.
Kes väikest aiatraktorit ehitada soovib siis soovitan mõni vanem murutraktor võtta ja sinna raam alla keevitada ja suuremad rattad alla keerata. Pole vaja üleliia leiutada ja välimus on ka lahe.

Kärul muidu pisikesed 15 tollised rattad. Nendega on hooldatud metsas päris hea liigelda aga üsna tihti tuleb valida pikem tee, sest on suur tõenäosus kinni jääda.
Need olid suvel ainuke alla 100€ lahendus.
Suuremad näeks nii väikse käru all naljakad välja. Maksaks ka palju rohkem. (Kui osta uued)
13-14" autorattaid saab 5 € eest, heal juhul suisa tasuta. Lõikad südamiku välja ja keevitad originaalveljele peale. Nii, nagu isand Ply mainis. Mõni cm viskamist on vaid kosmeetiline puue. Kuigi isegi minusugune kobakäpp on suutnud mõne mm sisse pihta saada tavalise joonlauaga.

Meil on neid tehtud nüüd kolmele haagisele ja Iževski tehase mootorkärul on ka aastaid sarnasel tehnoloogial tehtud veljed all. Need, tõsi tekkisid laiskusest: ma ei viitsinud Mazdast üle jäänud talverehve mosse velgedele venitama hakata. Lihtsam (ja nagtuke ka proovimise wärk) oli teha kaks ümberlõikust. Neljas aasta läheb küll, kui mitte viies.

Tasub ainult meeles pidada, et enne keevitamist tuleb õhk välja lasta, muidu võib lõhki lüüa. Ning velje sisse ei tasu auku keevitada Big Grin
sai siin nädalapäevad haket tehtud ca 25 kanti vana rögiseva t25 masinaga ja peale ja maha laadimine valge inimese kombel kange liigutades.tõstukile tegin noolepikenduse ja sellega nool 6m pikk ja 6 m pealt pole probleem 100kg haaratsi otsa võtta ja koormasse.kui nüüd vahetame selle 25 hp rögiseja moodsa lääne 25 hp tehnika vastu siis tuleb ilmselt käsitsi peale hakata laadima sest 6 m pealt on need pillid ei tõsta ja ca tonn kaaluvat haagist nad kah ilmselt mul siin mäest üles ei lohista,põks tuli lukkus difriga üles.
(12-04-2020, 19:14 PM)muska71 Kirjutas: [ -> ]...
kui nüüd vahetame selle 25 hp rögiseja moodsa lääne 25 hp tehnika vastu siis tuleb ilmselt käsitsi peale hakata laadima sest 6 m pealt on need pillid ei tõsta ja ca tonn kaaluvat haagist nad kah ilmselt mul siin mäest üles ei lohista,põks tuli lukkus difriga üles.

Millest selline vildak eeldus? Kogemus või arvamus? Ülekasvanud aiatraktorist sitemat vedurit annab otsida, kuniks veoratta mõõt lähedane on.
(12-04-2020, 21:48 PM)v6sa Kirjutas: [ -> ]
(12-04-2020, 19:14 PM)muska71 Kirjutas: [ -> ]...
kui nüüd vahetame selle 25 hp rögiseja moodsa lääne 25 hp tehnika vastu siis tuleb ilmselt käsitsi peale hakata laadima sest 6 m pealt on need pillid ei tõsta ja ca tonn kaaluvat haagist nad kah ilmselt mul siin mäest üles ei lohista,põks tuli lukkus difriga üles.

Millest selline vildak eeldus? Kogemus või arvamus? Ülekasvanud aiatraktorist sitemat vedurit annab otsida, kuniks veoratta mõõt lähedane on.

Elust enesest: väga hea tuttav, seda ülekasvanud põkanaator-muruniidukit on Talverallitajad ka Järvamaal ootamatus küsimustik-KP's näinud. Hobune Ubi oli siis juba surnud.  
Metsategu kolmnurgas Aravate-Käravete-Jäneda. Oli ostetud T-25, et hobune Ubi on juba vana ja et "Ttaktor jaksab rohkem". Metsast küttepuude koorem peale... ja sinna see "murutraktor" jäigi! Jala koju, Ubi ettevalmistus veotöööks, jalutamine kilomeetreid metsa, kõigepealt tõmbas Ubi välja selle suhtelislet mõttetu veduki "Vladimiretsi", siis palgikoorma ja viis selle koju ka. Jah, kõval pinnasel põllutöödeks toimib siiani hästi aga mingiks väljaveomasinaks??? Eriti originalkoosluses. Nõus: Proua sugulasel ka selline metsaveoks ja niitmiseks, igasse mülkasse ei roni ja laiad rattad on all ka. Suur ratas töötab. Näiteks selline aga ikkagi on hind "rögiseja" eest arutu!  Samas sellisest hinna-korrasoleku-lisade kombost saab aru, sama raha eest tundmatu vana 4X4 japs ei pruugi kuidagi parem olla. 

PS: traktoriost on muutunud Parimal Sõbral elutähtsaks, sest Nad ostsidki 8,5 ha metsatalu. Ehk esilaadur ja põllutöövõimekus on oluline, HST-kastiga reaalne ülekasvanud murutrakats ei ole vist päris see ja korralik uus pärismurukas on olemas??? Maa ega oma mets pole pehme, seega 4X4 möödapääsmatu poleks aga... Ma tegin just röövmetsanduse puhastus-parandust Sprinteriga ehk see annab maapinnast metsas ettekujutuse Wink  Enamasti aga on see 4X4 ikkagi olemas, eriti neid vanematel japsidel. Aga kurat nende algne hind on ju absurdne? Kabiini pole neil kindlasti aga 200 meetrit on oma teed vaja lükata... Siis võiks olla teeliikluslegaalne jne. Siis vaatadki, et on see 4-5-6tuhat olemas, paned sissemaksuks ja võtad juba uue garantiiga täislaksus pilli. A'la peetriekste käest DF404G2 kabiini, laaduri, saha ja niidukiga 15K€+kõm.  2 aastat on Neil vaja ehitada-arendada, mitte traktorit remontida. 

Ja see on nüüd tõsine küsimus ja reaalne ostuvajadus! Ka metsa teha sest metsa on! Kahjuks on keeruline aeg liisinguteks ja kuna linnavilla müügiraha on olemas, siis mingis mahus on traktorile "sulli" plaanitud. Samas tõrgub mõistus sellist teiseltpoolt Eestit ära toomast! Kes seda ehitada ja remontida viitsib? Samas pole vägapalju rohkem kogemusi moodsate pisema ja odavama otsa hiina-koreakatega kui ühe Bransoniga. OLULINE on see, et Naisterahvas, kes pole kaugelt põline traktorist, peab ka masinaga vabalt hakkama sama! Niitma, lükkama jne. Min uarust T-25 pole just Naiste masin... Nad on katsetanud igasugu saastaga - 2-rattaline käsitraktor, arendatud tšehh, kõik on puhas mittetöötav SAAST! Sa lihtsalt ei jõua remontida ega arendada-aretada Inimesele töökõlbulikuks. Noarootsis oli neil lihtsalt ülipehme maa ehk kaal oli oluline. 

Kuna siin ikkagi ON koos suhteliselt teadjam ja kogemustega kaader, siis mida vältida, mida mitte??? Kas kabiinita vana japs koos uue laaduriga, päris uus või mis? Valik on see, mis on Eestis reaalselt olemas. Äkki mõni tahab oma sarnasest ja KORRALIKUST masinast lahti saada a'la seesinane vanem japs? Vaja oleks seda lõpuks Ellamaa kandis Wink

edit ja PPS: see teema on ja muud on läbi töötatud  Cool Äkki on midagi muutunud.
Keegi otsis ümara riida ladumise õpetust-Preparing firewood - WOODPILE - Timelapse - (28 hours effective working time) - gopro
Tänan, ksf Ahtos, lõpetan selleks aastaks põllultkividest aia, hakkan tudeerima puuriita. Sest üle Läti piiri  õppereisud teeks piirikaamerad uudishimulikuks. Foorumlaste murede peale mul on kaks küsimust- kust võetakse veel belarusse ja t 25 oma ajude nikastamiseks? Ksf Luik peaks olema nad ammu aidanud kuusakoskile aga ikka veel mõni ujub välja. Ja teine - miks muretsetakse kaasaegse traktori tagavaraosade saadavuse üle? Neid ei lähe lihtsalt vaja. Vahest mõne hüdrovooliku õnnestub kuhugi taga haakida. Siis kas 30-40 hj traktoril peab ilmtingimata kallis kabiin peal olema? Millele võib lahtipääsenud trossiots palju kurja teha. S... ilma üleminekut ootame ju garaazis. Mida sa ikka vihmaga põllul-metsas saad teha? Mul surnuaed paaridsajad meetrid, vaat sinna suurte kivide, kändude puhul küll ilmast ei küsita. Aga nüüd urnidele lüüakse kella rohkem.
Ilma kabiinita, tõstuki, tagakopa ja ainult ohukaarega trakatsiga palju täpsem majandada isegi talvel. Põdrajahil püssi jaoks ehk soe tuba obligatoorne. Ja muidu loomade elu huvitav vaadata. Nad millegipärast põdisevat traktorit ei pea miskiks. Soovitaks paarikümne hektarise talu jaoks väikest New Hollandit, millel jubinad tehtud itaalia, inglismaa, saksamaa parimates tehastes. Tuttaval sinisel üheteistkümne aasta jooksul starteri relee juhtme hõõrus terava plekiäärega massi ja kord sai peale väetisekülvi hooletult pestud- pidurihoovastik ei tulnud alati ise enam maha. Ja kõik mured. Ja muidugi võõrast hüdroga asja ei maksa omale järgi võtta õlide segunemise pärast.