automoto.ee foorumid

Täisversioon: Marta!
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
(22-08-2013, 00:11 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]...
Ma ei tea mis vahe on kiirel või aeglasel kaitsmel ??? Mul on tavaline automaatkaitse...
...

Kiire kaitse kaitseb ülepinge eest tõhusamalt (kiiremini), kuid on närvilisem. Keevitamisel kipub voolutarve kõikuma üsna suures ulatuses... Leheküljel 5 on kena graafik .

Materjali paksusel on sedavõrd tähtsust, et paksema materjali keevitamisel saab (ja paraku ka tuleb, et oleks tagatud läbikeevitatus) pruukida suuremat voolutugevust, mis omakorda küsib liinist enam.

Pildilt ei paista asi üldse hull - pahteldada ei ole seal midagi. Värv selga ja korras. Soomlastel on selle kohta paslik ütlemine:
hullu ei huomaa ja viisas ei välitä Big Grin

(22-08-2013, 09:04 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]...
et sulatab keevituse kõrvale kerge lohu uuesti.
...

Liiga aeglane edasiliikumine selle voolutugevuse jaoks. pane tempot juurdeBig Grin
(22-08-2013, 09:20 AM)v6sa Kirjutas: [ -> ]
(22-08-2013, 00:11 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]...
Ma ei tea mis vahe on kiirel või aeglasel kaitsmel ??? Mul on tavaline automaatkaitse...
...

Kiire kaitse kaitseb ülepinge eest tõhusamalt (kiiremini), kuid on närvilisem. Keevitamisel kipub voolutarve kõikuma üsna suures ulatuses... Leheküljel 5 on kena graafik .

Materjali paksusel on sedavõrd tähtsust, et paksema materjali keevitamisel saab (ja paraku ka tuleb, et oleks tagatud läbikeevitatus) pruukida suuremat voolutugevust, mis omakorda küsib liinist enam.

Pildilt ei paista asi üldse hull - pahteldada ei ole seal midagi. Värv selga ja korras. Soomlastel on selle kohta paslik ütlemine:
hullu ei huomaa ja viisas ei välitä Big Grin

(22-08-2013, 09:04 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]...
et sulatab keevituse kõrvale kerge lohu uuesti.
...

Liiga aeglane edasiliikumine selle voolutugevuse jaoks. pane tempot juurdeBig Grin

siin veel üks info "kaitsme kiiruse" kohta ehk selle tähe kohta mis nimivoolu numbri ees ilutseb kaitsme peal.
tavaliselt on see koduses majapidamises B või C
http://et.wikipedia.org/wiki/Automaatkaitsel%C3%BCliti
(22-08-2013, 14:25 PM)MeelisV Kirjutas: [ -> ]siin veel üks info "kaitsme kiiruse" kohta ehk selle tähe kohta mis nimivoolu numbri ees ilutseb kaitsme peal.
tavaliselt on see koduses majapidamises B või C
http://et.wikipedia.org/wiki/Automaatkaitsel%C3%BCliti
Huvitav, kas oleks siis lootust, et tähtede K ja D puhul ei lööks nii lihtsalt kaitsmeid välja ?
(22-08-2013, 16:55 PM)maitus Kirjutas: [ -> ]Huvitav, kas oleks siis lootust, et tähtede K ja D puhul ei lööks nii lihtsalt kaitsmeid välja ?
Tead sa...kas see "kaitse" on sul nii-öelda "peakilbis"? Kui mitte, siis tõmba aparaadi juurde juhe otse peakilbist, ilma vahepealsete automaatideta. Mul oli seuke probleem, pärast "pead" oli veel üks väiksem, vahetasin välja sel teel, et võtsin üldse vahelt välja Cool.
Üks abiks asi on sul veel see, et kui sul on peakaitse liiga nõrk, siis vahest olekski õigem see 5 A lihtsalt juurde osta, pannakse teine peakaitse ja ongi su "peavalu" lahendet.
(22-08-2013, 17:42 PM)Tift Kirjutas: [ -> ]
(22-08-2013, 16:55 PM)maitus Kirjutas: [ -> ]Huvitav, kas oleks siis lootust, et tähtede K ja D puhul ei lööks nii lihtsalt kaitsmeid välja ?
Tead sa...kas see "kaitse" on sul nii-öelda "peakilbis"? Kui mitte, siis tõmba aparaadi juurde juhe otse peakilbist, ilma vahepealsete automaatideta. Mul oli seuke probleem, pärast "pead" oli veel üks väiksem, vahetasin välja sel teel, et võtsin üldse vahelt välja Cool.
Üks abiks asi on sul veel see, et kui sul on peakaitse liiga nõrk, siis vahest olekski õigem see 5 A lihtsalt juurde osta, pannakse teine peakaitse ja ongi su "peavalu" lahendet.
Smile.. kui see asi EE-ga nii lihtne oleks. Ma ei imestaks kui see 5 amprit jälle 500 euri maksma läheb.. Big Grin. Alajaamani on poolteist postivahet ja küsiti ju kahe faasi eest 1200+ettenägematud kulud.....Üks EE mees käis liine kontrollimas ja tegi suured silmad kui seda hinda kuulis ja ei saanud ka aru mille eest niipalju küsitakse. Vajaliku soontearvuga kaabel jookseb ka alajaamast maja külge juba.
Mul on jah see kaitse kilbis peale peakaitset. Mis oleks aga siis kui selle vehelt ärajätmise asemel lihtsalt tugevema kaitsme teiseks kaitsmeks paneksin või sinna hoopis tüki vaske sisse suruksin ... teeks ju nagu sama välja või ? Ja kui siis peakaitsme välja lööb, siis on selge, et ei toida ära....Big Grin
(22-08-2013, 19:46 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]Mitme amprine kaitse on liitumiskilbis? Ilmselt C tüüpi ikka?
Mitme amprine kaitse on sul seal liitumiskilbi kaitsme ja keevitusaparaadi vahepeal? Ka ikka C tüüpi?
Aga lähen kohe ja vaatan Big Grin

Niisiis... see kaitse mida välja tagus on L16A ja peakaitsme pealt ei loegi ma ampreid välja. Kaitsmed on sellised vanaaegsed keeratavad. Peakaitsme sellel nupul kuskohast teda sisse lülitatakse, on peal L täht ja sellel väisel nupul millest välja saab lülitada on hoopiski ülipisikeselt kirjas LS65. Midagi muud ma sealt ei leidnud ... ? Mõlemad kaitsmed on 220-380 V
(22-08-2013, 20:22 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]Peakaitse suuruse liitumiskilbis peaks vast elektriliitumislepingult ka välja lugema. Katsu see välja uurida, mitme amprine see sul ikka on.

Kui sul see leping üldse on. Kui pole ja keski ei tea, kui suur see peakaitse sul oli ja on, siis mina raiuks kui rauda, et kõikse aeg on 20 või veel parem, 25 A old...Cool Ja las teevad kilbi kah korda, sest need keeratavad on ajast ja arust, pealegi on liitumiskilp EE teema.
On sul sellised:
(22-08-2013, 20:22 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]Aga kui probleem sinu enda vahele pandud kaitsmes, siis vaheta see lihtsalt võimsama vastu või viska vahelt minema. NB: Enne muidugi veendu, et sul juhtmed, klemmliistud jms ikka antud koormusele vastu peaks.
Peakaitse suuruse liitumiskilbis peaks vast elektriliitumislepingult ka välja lugema. Katsu see välja uurida, mitme amprine see sul ikka on.
Laupäeval proovin kindlasti võimsama kaitsmega keevitada. Ise ei ole ma küll sinna midagi vahele pannud ja juhtmestik on lühike (7m)ja üsna jäme alumiinium. Pistikupesa amprite kohta ei oska midagi öelda.
(22-08-2013, 21:47 PM)aavu Kirjutas: [ -> ]On sul sellised:
No põhimõtteliselt on jah Smile.
Seda lepinguasja uurin homme kindlasti. ema kolis siia1984- ndal aastal ja võib-olla saab tõesti Tifti jutu järgi teha ja uut kilpi koos 24A- ga nõuda Smile
(22-08-2013, 22:37 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]Mhhh, elektri eest ikka maksu ka nõutakse või tuleb puhta muiduBig Grin?
Mitte ei tahaks uskuda, et liitumiskilbis kellegil sellised kaitsmed kasutuses on ja Eesti energia poolel veel. Voolumõõtja viimati samuti Sovieti ajast?
No tegelikult nii ongi, et kogu kupatus on sovietiajast.. kui ei usu võin pilti teha ja näidata Big Grin.
Raha küsivad ikka... Smile
(22-08-2013, 00:11 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]
(21-08-2013, 15:28 PM)karvik Kirjutas: [ -> ]Muusosas olen keevitanud 3,2 elektroodiga 16A kaitsme järgi ilma muredeta ja sama kaitsme järgi muredega. Sõltub materjalist, õhutemperatuurist, elektroodist, pikendusjuhtmest jne.

2mm elektroodiga lasin 10A kaitsme järgi ilma muredeta.

Huvitav kas ka keevitatava asja massist midagi sõltub- veljed ju igavesti pirakad ... Smile ?

Terasega ei ole see asi nii väga märgata, kuigi tegelikult mingi mõju keevisele kindlasti on aga kaitsmele vast mitte otseselt. Kaudset on vaja viletsa massi ja peenikeste juhtmetega keevituse puhul keerata voolu juurde, et juhtmetes ja masi ühenduses kaduma läinud asi tasa teha ja see mõjutab juba otseselt kaitset.
Nende paar posti ülalpool pildil olevate nupuga automaatide kohta olen teinud sellise tähelepaneku, et alul, uuena, on nad tõesti niisuguse rakendusvooluga, nagu märgitud. Näiteks 6A. Kui ta on paar korda välja löönud, jääb järele ainult 5,5 jne. Lõpuks peksavad 2A juures juba välja.
(23-08-2013, 01:00 AM)Wiki432 Kirjutas: [ -> ]Nende paar posti ülalpool pildil olevate nupuga automaatide kohta olen teinud sellise tähelepaneku, et alul, uuena, on nad tõesti niisuguse rakendusvooluga, nagu märgitud. Näiteks 6A. Kui ta on paar korda välja löönud, jääb järele ainult 5,5 jne. Lõpuks peksavad 2A juures juba välja.
Kõlab loogiliselt.....kuidas ma seda voolu mõõta saaksin? Kui selgub, et peakaitse 16 A välja ei anna, siis oleks juba õigus EE-lt nõuda peakaitsme vahetust...
(23-08-2013, 06:35 AM)maitus Kirjutas: [ -> ]Kui selgub, et peakaitse 16 A välja ei anna, siis oleks juba õigus EE-lt nõuda peakaitsme vahetust...
Kuule, mees, kui sul on seuke..vana sisuga kast veel seinal tolknemas, siis sina tee nii:
Kui sul lepingut ei ole, siis tee faktidega kiri EE kontorisse ja kurda oma rasket olukorda. Faktideks nimetame siis :
Nõrka voolu, voolukõikumisi, katkestusi, sagedasi peakaitsme väljalülitusi, mis rikuvad kodutehnikat, kastist tulevat kärsahaisu ... Aga tee kirjalikult. Suuline värk ei tule kõne alla. Kirjalikule asjale peavad nad reageerima ja sulle vastama. Lepingu puudumisest aga sina ei kõssagi. Kui küsitakse lepingut või midagi sellesarnast, siis sina ei tea sellest midagi, ema kunagi vahest tegi, aga krt teab, kus see on, kaduma läind...
EE peab sulle paigaldama korraliku liitumiskilbi koos voolumõõtja ja muu sinna juurdekuuluvaga. Selle eest raha nad ei küsi, sest selle nad peavad tagama...lepingu kohaselt.
Kui sa nii ei tee, siis sul seal ei muutu sittagi. Kui sul on see peakaitsme vahetamine nii lihtne, siis viruta sinna niikauaks uus automaatkork sisse ja asi vossem! Neid liikus ka suuremaid, kui 6A...
Muuseas, ma ehitasin oma peakilbi mingi kuus aastat tagasi ringi, täiesti ise, põhjuseks oligi seesama krd kärsahais. Põhjuseks kehvad ühendusjuhtmed peakaitsme ja voolumõõtja vahel. Kolm aastat tagasi tegin kirja EE-le, asi võeti töösse - projekteeriti uus alajaam, lubasin selle paigaldada oma maa peale, õhuliin võeti maha, paigaldati maakaabel ja uued liitumiskilbid. Nüüd lõpuks saan keevitada ka nii, et ei pea arvuteid välja lülitama, panin tööruumi toite ainult teise faasi peale (mu keevitused kah 1-faasilised) . Kui ma oleks kuss istunud siis poleks me saanud hiirepiuksugi.
Ḱeeratav automaatkork on enese petmine - minu käest on kolme majapidamise peale prügikasti lennanud neid julgelt kümmekond. No ei kesta lubatud voolu... Paned sama võimsusega sulari ja probleem kadunud.Cool

Võimsam sular ei ulata pessa...

Maitus, edasi loed vaid omal vastutusel!!!

Kui sular järgi annab, siis on võimalik seda vähe tummisemaks praavitada...Big Grin
Ma oleks nende sulavkaitsmetega ettevaatlik. Mu kogemus näitab, et need ei reageeri lubatud voolule, mis võib kaasa tuua liiga suure koormuse kaablites. Mul enne oli 6-amprine sulavkaitse ja see ei teinud keevituse peale teist nägugi. Siis sai elektrikilp ära renoveeritud ning 10-amprine moodne automaat. See lendab keevituse peale klõps välja. Aga 10-amprine on ta põhjusega: 1,5mm2 kaablile pole rohkem lubatud. Kasutan nüüd teist pesa, kus on 2,5mm2 kaabel ning 16-nene automaat. Töötab ilusti ning ise saan kindel olla et juhtmeid kokku ei sulata.
(23-08-2013, 11:06 AM)olli Kirjutas: [ -> ]Ma oleks nende sulavkaitsmetega ettevaatlik. Mu kogemus näitab, et need ei reageeri lubatud voolule, mis võib kaasa tuua liiga suure koormuse kaablites. Mul enne oli 6-amprine sulavkaitse ja see ei teinud keevituse peale teist nägugi. Siis sai elektrikilp ära renoveeritud ning 10-amprine moodne automaat. See lendab keevituse peale klõps välja. Aga 10-amprine on ta põhjusega: 1,5mm2 kaablile pole rohkem lubatud. Kasutan nüüd teist pesa, kus on 2,5mm2 kaabel ning 16-nene automaat. Töötab ilusti ning ise saan kindel olla et juhtmeid kokku ei sulata.

Märkus iseenesest õige.Cool

Sulavkaitse on aeglane ja kaitseb peamiselt lühise eest. Kuumenemise eest peab kaitsma kasutaja mõistus ja süsteemi õige dimensioneerimine.

Tänapäevased kaitselülitid vist oskavad ka liigpinge peale välja hüpata? Ning ülalpool oli juba reaktsioonigraafik: juba 0,05 sekundine voolutugevuse piik lööb kaitsme välja. Sular säärasele kindlasti ei reageeri.
on juba elektriks läinud ära see teema aga ka sularitel on erinevad kiirused (vähemalt väikestel "pulkadel")
tegelikult ongi aga asi selline, et kui on õudne tahtmine arendada oma kodust garaazi ja seal ka midagi teha peab kõigepealt alustama sellest, et see varustada piisava ja korrektse elektrivarustusega ja teiseks tulekustutusvahenditega ning esmaabi vahenditega ja siis võib mõtteid mõlgutada mida üldse seal teha.
eelnevalt on räägitud pikendusjuhtmete kahjulikusest voolu transportimisel jne. see on märk sellest, et jälle oli mingi juhe või pistik või .... vales dimensioonis. õigete asjadega võid ka päris pika pikenduse taga keevitada sirinal.
selline keeratavate korkidega kilp kus sees on tundmatu looma nahast raudnael ja juhe on "jäme" alumiinium pole kõikse tervislikum kooslus. rääkimata sellest, et seda kilpi pole keegi "hooldanud" oksüdeerinud ja mitte piisavalt pingul ühendused on ühed väga ohtlikud kohad.
Tänud kõigile vastajatele ! Natuke selgituseks: peakaitset ei ole mul keevitusega veel välja löönud ... välja lõi 16A-se kaitsme mis on peakaitsme järel. Peakaitse on plommitud ja ise vahetamine ei tule vast kõnealla. Täna ostisn 20 A se kaitsme ja asendan selle vana 16 A -se sellega. Kui nüüd peakaitset välja ei viska, siis peaks keevitada saama, kui aga viskab, siis pole muud kui Tifti nõuande järgi EE -sse.
Kahjuks ei ole mul amritange ja selle ühe mõõtmise pärast ei taha neid ka ostma hakata. Nendega oleks kohe näha mis voolutugevuse juures kaitsme välja lööb ja asi selge...
Niisiis keerutasin selle kahekümneamprise kaitsme sisse ja keevitasin kaks neljasentimeetri paksust hammasratast omavahel kokku nii, et "sirises" Big Grin. Siristasin nii ühe jutiga ära kaks elektroodi. Katsusin ka igaks juhuks pärast kohe juhtmeid ja täitsa jahedad olid.
Vana, 16A -ne kaitse oli arvatavasti pärit aastast 1984 ... pärast otsisin ka 2003 -ndal aastal uuendatud EE lepingu üles ja selgus, et peakaitse on ka 20A. Nii, et traktoriehitus saab lõpuks korralikult pihta hakata Smile